Choď na obsah Choď na menu
 


Leica IIIc

4. 2. 2013

 

Fotoaparát Leica IIIc je rovnako ako staršie modely IIIa a IIIb fotografický prístroj na 35mm film so zabudovaným diaľkomerom a hľadáčikom. Model IIIc sa vyrábal v rokoch 1940-1952, a preto je taktiež vhodný na reenaktovanie nemeckého vojenského spravodajcu Wehrmachtu, Luftwaffe a Waffen SS. Hlavným rozdielom oproti modelu Leica IIIa je nové o niečo dlhšie telo fotoaparátu odlievané z jedného kusu.

 

001lw-kb.jpg

Momentálne vlastním tri kusy tejto verzie fotoaparátu Leica. Prvý s výrobným číslom 381671, bol vyrobený počas 2. svetovej vojny v rokoch 1941 až 1942. Druhý s výrobným číslom 363809 bol vyrobený roku 1940 a tretí s výrobným číslom 372757 v rokoch 1941 až 1942 (bol pôvodne vybavený červeným plátnom závierky). Mal som ešte ďalší fotoaparát tejto verzie s výrobným číslom 502706, ale ten bol vyrobený až po druhej svetovej vojne, konkrétne v rokoch 1949 až 1950 (už nie je súčasťou mojej zbierky). Objektív Leitz-Elmar F/3.5, 5 cm s výrobným číslom 573698, ktorý patril k prvému fotoaparátu, bol vyrobený v roku 1941. Objektív Leitz-Summitar F/2, 5 cm s výrobným číslom 489058 pochádza z roku 1939, a z toho istého roku je aj teleobjektív Leitz-Hektor F/4.5, 13,5 cm s výrobným číslom 539251, ako aj Leitz-Telyt F/4,5, 20cm s výrobným číslom 472526. Objektív Leitz-Xenon F/1,5, 5cm s výrobným číslom 426284 bol vyrobený roku 1938.

Teraz si stručne predstavíme možné konfigurácie pre fotenie v teréne:

 

Leica IIIc so základným objektívom Leitz-Elmar F/3.5, 5 cm

 

img_4212_resize.jpg

Objektív Leitz-Elmar F/3.5, 5 cm bol základným objektívom pre všetky vtedajšie verzie fotoaparátu Leica. Keď je v zasunutej polohe, tak sa zovňajškom veľmi podobá na objektív Leitz-Elmar F/3.5, 3,5 cm. Avšak jeho tubus je možné vytiahnuť a pootočením zaistiť v pracovnej polohe. Jedná sa o objektív veľmi vhodný pre amatérsku všeobecnú fotografiu a v podstate je považovaný za najuniverzálnejší. Medzi jeho prednosti patrí najmä veľká hĺbka ostrosti, ktorá pomáha najmä pri fotografovaní objektov rýchlo meniacich rýchlosť a vzdialenosť. Výsledné fotky sú veľmi ostré, a v tomto smere prekonáva aj svojich výkonnejších nástupníkov (Leitz-Summar F/2, 5 cm a Leitz-Summitar F/2, 5 cm).

 

Leica IIIc so štandartným objektívom Leitz-Summitar F/2, 5 cm

 

img_4217_resize.jpg

Objektív Leitz-Summitar F/2, 5 cm bol štandartne dodávaným objektívom k modelu IIIc. Zovňajškom sa veľmi podobá na objektív Leitz-Summar F/2, 5 cm. Avšak jeho predná šošovka má väčší priemer ako na objektíve Leitz-Summar. Pri rovnakej svetlosti oboch objektívov to znamená, že Leitz-Summitar má lepšie vlastnosti a zamedzuje najmä ubúdaniu svetlosti a ostrosti na okrajoch snímkov. Táto výhoda je využiteľná najmä pri fotografovaní za použitia farebného filmu, pričom Leitz-Summitar vykresľuje farebné odtiene viditeľného svetelného spektra vernejšie ako jeho predchodca.

 

Leica IIIc s ultra-rýchlym objektívom Leitz-Xenon F/1.5, 5 cm

 

img_9754.jpg

Objektív Leitz-Xenon F/1,5, 5 cm predstavoval vrchol predvojnovej konštrukcie výkonných objektívov pre fotoaparátu Leica. Na trh bol uvedený v roku 1936. Vzhľadom k objemu použitých optických elementov už nebol koncipovaný ako zasúvací, ale mal pevnú konštrukciu. Jedná sa o objektív určený pre fotenie za nepriaznivejších svetelných podmienok, či už v exteriéri, alebo interiéri.

 

Leica IIIc s objektívom Leitz-Summitar F/2, 5 cm, s externým univerzálnym hľadáčikom Leitz Viooh a so slnečnou clonou Leitz Soopd.

 

img_1122.jpg

Vlastnosti objektívu Leitz-Summitar F/2, 5 cm sme si práve opísali vyššie. Pred použitím je potrebné vytiahnuť ho do pracovnej polohy. Pri tomto objektíve je možné fotiť za použitia hľadáčika vstavaného do fotoaparátu, ale z praktických dôvodov je lepšie používať externý hľadáčik Viooh (nastaviteľný na 35/50/85/90/135 mm objektívy), ktorý je vzdialenejší od tela fotoaparátu a tým pádom sa v jeho zornom poli neobjavuje objektív ani dopredu vyčnievajúca slnečná clona. Táto kombinácia je o niečo menej praktická, pretože pred samotným fotením je potrebné otvoriť puzdro, odokryť objektív, vytiahnuť objektív do pracovnej polohy a nasadiť a nastaviť externý hľadáčik. To isté platí v opačnom poradí. Napriek tomu znamená použitie novej slnečnej clony Leitz Soopd pokrok oproti predchádzajúcim modelom. Tá je totiž skladacia, takže keď je nasadená a zložená, dokáže chrániť šošovku rovnako dobre ako krytka.

 

Leica IIIc s objektívom Leitz-Hektor F/4.5, 13,5 cm, s externým športovým hľadáčikom Leitz Syeoo a s univerzálnou slnečnou clonou Leitz Fikus.

 

img_9844.jpg

Objektív Leitz-Hektor F/4.5, 13,5 cm pokrýva rovnaké polia pôsobnosti ako jeho predchodca, teleobjektív Leitz-Elmar F/4.5 13,5 cm popísaný v časti venovanej fotoaparátu Leica IIIa. Pri rovnakých parametroch má však tento novší teleobjektív väčšiu rozlišovaciu schopnosť. Práca s ním je v podstate zhodná ako s objektívom Leitz-Elmar. Použitý externý hľadáčik je v tomto prípade je športový hľadáčik Leitz Syeoo pre objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 13,5 cm. Pred fotením je potrebné nastaviť správnu paralaxu.

 

Leica IIIc s objektívom Leitz-Telyt F/4.5, 20 cm, s prídavným reflexným zrkadlovým zariadením Leitz Ploot a dvojitou drátenou spúšťou.

 

img_9830.jpg

img_9836.jpg

Objektív Leitz-Telyt sa začal vyrábať v roku 1935. Pri objektívoch s ohniskovou vzdialenosťou nad 20cm nebolo praktické zameriavať za pomoci externého hľadáčika, tak v továrni Leitz vytvorili prídavné reflexné zrkadlové zariadenie Leitz Ploot, ktoré z fotoaparátu Leica spravilo zrkadlovku (k nemu bližšie v časti popisujúcej fotoaparát Leica III). Na fotografii je neskoršia verzia Leitz Ploot s vymeniteľným okulárom (v tomto prípade je to Leitz Pamoo). Takáto zostava samozrejme nebola použiteľná pri bežnom štýle fotenia v teréne, ale hodila sa na zábery z väčšej vzdialenosti, pokiaľ okolnosti neumožňovali priblíženie sa na obvyklú vzdialenosť.